iPhony a iPady se naučily nové kousky

iPhony a iPady se naučily nové kousky

 

Velká aktualizace operačního systému iOS přináší nové funkce pro chytré telefony iPhone i počítačové tablety iPad. Novinka s pořadovým číslem 11 je k dispozici nejen pro nové přístroje, ale pochopitelně také pro ty starší.

Operační systém iOS je jednou z největších chloub společnosti Apple. A nutno podotknout, také patrně jeden z hlavních důvodů, proč jsou iPady a iPhony tak oblíbené. V této platformě zkrátka vše funguje tak, jak má – je svižná a uživatelsky přívětivá.

Zacíleno na iPad

Novinka s pořadovým číslem 11 zase posouvá možnosti tohoto systému o kus dál. Je to patrné už ve chvíli, kdy začnete na iPadu pracovat s uloženými daty. V nové aplikaci Soubory je totiž možné snadno procházet na jediném místě všechna svá data, nejen je prohledávat, ale samozřejmě také organizovat.

V samostatné sekci jsou k dispozici naposledy otevřené soubory. Ať jsou uložené v jednotlivých aplikacích na iPadu, na jiných iOS zařízeních synchronizovaných s iCloudem, na iCloud Drivu, nebo v jiných cloudových službách. Třeba na Boxu nebo Dropboxu.

Práci usnadňuje také nový Dock, který je nyní přístupný všude, tedy nejen na ploše. Stačí přejet prstem nahoru a můžete z něj hned otvírat a přepínat aplikace. A natrvalo si do něj dát ty oblíbené. Na pravé straně Docku jsou k dispozici poslední otevřené aplikace a ty, co máte právě otevřené na iPhonu nebo Macu.

Páni inženýři v Applu zapracovali také na multitaskingu. V jakékoli aplikaci je tak možné otevřít druhý program přímo z Docku, obě jsou přitom stále aktivní. Na iPad přichází také funkce přetahování. Takže teď je možné přesouvat text, fotky a soubory z jedné aplikace do jiné. Chytnout a přesunout je možné prakticky cokoli a kdekoli na obrazovce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Soubory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nový Dock

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Multitasking na iPadu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velmi užitečná je funkce Přetahování

 

Nový App Store i Apple Music

Vylepšení se dočkal také App Store. Každý den v něm vycházejí články expertů, které upozorňují na zajímavé aplikace a hry. Obsahuje také samostatný panel Hry či seznamy nejrůznějších druhů aplikací. Podle Applu jde o největší proměnu App Storu od jeho startu, posoudit to můžete po stažení nové verze sami.

Proměnou prošla také hudební služba Apple Music. Novou hudbu a muzikanty pomáhají majitelům jablečných přístrojů objevovat kamarádi. Každý totiž může mít na Apple Music profil s vlastními sdílenými playlisty i s oblíbenými alby a stanicemi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

App Store

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple Music

 

Zrychlení práce

V chytrých domácnostech přijde vhod AirPlay 2, pomocí tohoto nástroje je možné ovládat zvukový systém a reproduktory po celém domě. Třeba si pustit písničku v obýváku a kuchyni zároveň. Upravit hlasitost v kterémkoli pokoji. Nebo zapnout hudbu na všech reproduktorech současně a v přesném synchronu, což se hodí například ve chvílích, kdy pořádáte párty a pohybujete se ve více místnostech najednou.

Předělané bylo do značné míry také Ovládací centrum. Majitel iPhonu nebo iPadu si ho může upravit tak, aby v něm byly jen nejpoužívanější prvky. A je jedno, jestli budou chtít jedním klepnutím ztlumit světla v obývacím pokoji, nebo něco úplně jiného.

Práce je s iOS 11 celkově rychlejší. Například ke všem svým oznámením se uživatel dostane i na zamčené obrazovce, stačí stáhnout roletu z horního okraje, a to klidně ještě před odemčením přístroje.

Zajímavě vypadá také automatický režim tichého provozu, který se v případě potřeby aktivuje během řízení. iPhone jednoduše pozná, že uživatel řídí a přestane ho vyrušovat hovory, zprávami a oznámeními. Když ho někdo bude shánět, dostane automatickou notifikaci, že je za volantem.

Velmi pohodlně je možné na iPhonu díky novému systému QuickType psát jednou rukou. Stačí podržet klávesu emotikonů nebo přepínání klávesnic, vybrat psaní jednou rukou a klávesy se posunou blíž k palci. Druhá ruka je pak klidně volná například pro držení kelímku s kávou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

AirPlay 2 a Ovládací centrum

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Upozornění na zamčené obrazovce a klávesnice QuickType