Apple odhalil nový iPhone X. A hromadu dalších novinek

Doslova Vánoce měli v úterý večer snad všichni fanoušci přístrojů s logem nakousnutého jablka. Společnost Apple totiž odhalila hned tři nové iPhony a zároveň i další novinky. Všechny by se přitom měly začít prodávat ještě letos.

Tiskovka společnosti Apple se vůbec poprvé konala v novém sídlu amerického počítačového gigantu, ve futuristicky vyhlížející kulaté stavbě ležící v kalifornském Cupertinu. A bylo to příznačné, neboť futuristicky vyhlíží i nejzajímavější novinka slavnostního večera – iPhone X.

Xko je v podstatě úplně novou řadou jablečných smartphonů. Název představuje římskou číslici 10 a odkazuje na to, že iPhony letos slaví desáté výročí. Změny jsou patrné u novinky už při pohledu na čelní stranu. Tu totiž prakticky celou zabírá displej s úhlopříčkou 5,8 palce. Dotyková plocha má mimochodem rozlišení 2436 x 1125 obrazových bodů a je na ní krásně vidět smysl Applu pro detail. Rohy displeje jsou totiž zaobleny přesně podle proporcí samotného iPhonu.

Představení iPhonu X

 

Zajímavé je také to, že tento OLED panel nabízí technologii HDR (High Dynamic Range). Ta bývá často lákadlem prémiových televizorů, které dokážou pracovat s vysokým kontrastem a maximálním jasem. Nečiní jim tedy problém zobrazit graficky náročné scény, ve kterých se prolíná velmi světlé a velmi tmavé pozadí. A nově to umí také smartphone od Applu.

Konstrukce novinky je vodotěsná, splňuje certifikaci IP67. Stejně jako samotný displej i zadní stranu telefonu chrání odolné sklo. Obě tyto plochy pak spojuje rámeček z chirurgické oceli. Potěší, že Xko nabízí také bezdrátové nabíjení.

Kvůli velkému displeji logicky muselo zmizet klasické domovské tlačítko. Apple nově sází na ovládání pomocí gest. Místo mačkání tlačítka se na plochu uživatel dostane jedním přejetím od spodního okraje obrazovky.

K telefonu je možné se nově přihlásit pomocí skenu obličeje. Apple nazývá technologii Face ID a tvrdí, že je bezpečnější než ověřování pomocí čtečky otisků prstů. Face ID používá TrueDepth kameru a dá se snadno nastavit. Promítá a analyzuje více než 30 000 neviditelných bodů, ze kterých sestavuje přesnou hloubkovou mapu tvého obličeje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple iPhone X

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Novinka láká na duální fotoaparát

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny tři nové iPhony vedle sebe

 

Nové iPhony 8 a 8 Plus

Přestože iPhone X byl zlatým hřebem večera, Apple nenechal nic náhodě – myslel i na konzervativnější uživatele, kteří na podobné technické vychytávky zatím neslyší. Během tiskové konference jsme se tak mohli seznámit také s novými iPhony 8 a 8 Plus.

Ty přímo navazují na aktuálně nabízenou sedmou generaci. Zajímavé je to, že Apple tentokrát nepřinesl vylepšenou verzi s písmenem S v názvu a místo toho přeskočil ze sedmičky rovnou na osmičku. Zástupci podniku tak chtěli pravděpodobně opět zdůraznit, že letošní rok je pro ně důležitý – iPhony slaví desáté narozeniny.

Představení nových iPhonů v osmi sekundách

 

Osmičky přímo vychází ze sedmiček, nabízí se s 4,7 a 5,5palcovými displeji. Proti loňským generacím nabízí vyšší výkon a nově také bezdrátové nabíjení. Vylepšeny u nich měly být také zabudované fotoaparáty. U většího provedení opět nalezneme duální optiku, u menšího pak standardní fotoaparát.

Vylepšení tak bohužel nejsou tak markantní jako u iPhonu X. To na druhou stranu může konzervativním uživatelům vyhovovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 iPhone 8

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oba nové iPhony vedle sebe

 

Telefonovat jde i bez iPhonu

Příjemným překvapením byla také nová generace chytrých hodinek Apple Watch. Ta prošla opět dramatickou změnou. Vůbec poprvé v historii se totiž bude prodávat verze, která se obejde bez připojeného iPhonu – nabídne LTE konektivitu. Po vložení SIM karty tak půjde s hodinkami klidně i telefonovat. Sluší se nicméně podotknout, že v prodeji zároveň bude i levnější model, který slot na SIM mít nebude.

Poslední oznámení večera se týká multimediálního centra Apple TV. Jeho nová verze je prakticky k nerozeznání od té staré, ale pouze na první pohled. Uvnitř se totiž udály velké změny, hardware je nyní citelně výkonnější. Díky tomu nabízí Apple TV podporu 4K HDR videí.

Všechny představené novinky se začnou prodávat ještě v letošním roce.

Apple Watch Series 3

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple TV 4K