Recenze: Apple iPhone X – ten nejlepší

Technické parametry
Testovaný model: Apple iPhone X, 64GB, šedá

Displej: 5,8”, kapacitní OLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI

Sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|11,5 Mb/s), LTE (600|75 Mb/s)

Konektivita: Lightning, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 5, GPS

Procesor: Apple A11 Bionic (6× Monsoon + Mistral, 10nm)

Úložný prostor: 64 GB

Operační paměť: 3 072 MB

Hlavní fotoaparát: 12MPx (4 000 × 3 000), video (3 840 × 2 160), blesk

Operační systém: Apple iOS 11

Baterie: 2 716 mAh

Rozměry: 144 × 71 × 7,7 mm

Hmotnost: 174 g

 

 

 

Představení iPhonu X

 

Obsah balení
Na první pohled vlastně nejde ani poznat, že jde o nějaký výroční model. Alespoň tedy pokud budeme hodnotit zevnějšek balení. Stejně bílou kartonovou krabičku totiž mají i další jablečné smartphony. Totožná je také výbava, uvnitř balení nalezneme návody k použití, samolepky s logem nakousnutého jablka, nabíječku, Lightning kabel a sluchátka s rozhraním Lightning. Protože iPhone X nemá žádný sluchátkový konektor, je v balení také redukce z rozhraní Lightning na klasický jack 3,5 mm.

Balení telefonu

Smartphone je zabalen úplně stejně jako další přístroje s logem nakousnutého jablka

Dodávané příslušenství

Detailní pohled na redukci z rozhraní Lightning na klasický jack 3,5 mm

 

Vzhled, kvalita zpracování a ergonomie
Xko je v podstatě úplně novou řadou jablečných smartphonů, proti předchůdcům je zde totiž hromada nových změn. Název představuje římskou číslici 10 a odkazuje na to, že iPhony letos slaví desáté výročí. Změny jsou patrné u novinky už při pohledu na čelní stranu.

Tu totiž prakticky celou zabírá displej s úhlopříčkou 5,8 palce. Z dotykové plochy je mimochodem krásně čitelný smysl Applu pro detail, rohy displeje jsou totiž zaobleny přesně podle proporcí samotného iPhonu. Zajímavé je i to, že dotyková plocha plynule přechází do rámečku z chirurgické oceli, který obepíná telefon po celém obvodu. Také zadní strana je skleněná a úplně stejně elegantně přechází do rámečku. Zpracování je zkrátka bezkonkurenční, jak koneckonců býváme u Applu zvyklí.

Mimochodem použité odolné sklo poskytuje podle výrobce o 50 procent hlubší tvrzenou vrstvu, než tomu bylo u předchůdce. O tom, že jednotlivé díly jsou slícovány skutečně precizně svědčí také fakt, že telefon splňuje certifikaci IP67, je jej tedy možné používat klidně i pod vodou.

iPhone X se nabízí v šedém a stříbrném provedení. My jsme měli možnost testovat první zmiňovanou variantu, která nám subjektivně přijde hezčí. Celý telefon totiž působí jednolitým dojmem, zatímco v druhém případě je stříbrná pouze zadní strana a rámečky jsou stále černé. Obě provedení se nicméně pyšní oleofobní povrchovou úpravou, která zabraňuje ulpívání otisků prstů. A v praxi to funguje opravdu skvěle, otisky ani jiná špína na telefonu skutečně neulpívá.

Co se ergonomie týče, změnilo se toho také hodně. I když se to nemusí na první pohled zdát, jde totiž o největší iPhone v celé historii Applu, alespoň podle velikosti dotykové plochy – iPhone X má 5,8palcový displej a větší iPhone 8 Plus pouze 5,5palcový. Díky tomu, že Xko nemá skoro žádné rámečky, je ve srovnání s pluskem užší a zároveň nižší.

Ergonomii to rozhodně pomáhá. Tím, že přístroj není tak vysoký a široký, tak se lépe dosáhne palcem jedné ruky na protilehlý horní roh. Díky zaobleným bočnicím pak přístroj kopíruje přirozené záhyby ruky. Ergonomie se zkrátka povedla.

Kvůli zadní skleněné straně se přístroj může zdát trochu kluzký, ale to je problém prakticky všech smartphonů s podobnou konstrukcí.

Apple iPhone X v celé své kráse

Nad displejem se pyšní hlasitý odposlech a přední fotoaparát

Přístroj má v pase 7,7 mm

Tlačítka pro ovládání hlasitosti na levé bočnici

Vrchní strana je krásně hladká

Pravá strana smartphonu

Zde se nachází pohotovostní tlačítko

Do pravé bočnice se zasouvá také rámeček se SIM kartou

Detailní pohled na rámeček SIM karty

Spodní strana ukrývá Lightning a stereofonní reproduktory

Zadní strana smartphonu

Detailní pohled na duální fotoaparát na zadní straně telefonu

 

Displej přes celou přední stranu
Jak je z řádků výše patrné, velké změny se udály především u displeje. To je koneckonců patrné na první pohled. Dotyková plocha má totiž podél horní i spodní strany jen minimální okraje. V podstatě jediným větším výstupkem je „poloostrov“ v horní části. Apple zkrátka potřeboval místo, kam by schoval přední kameru, reproduktor pro hovory a hromadu dalších senzorů. Například domovské tlačítko ale zmizelo úplně.

Apple zkrátka sází na plně dotykové ovládání pouze pomocí 5,8palcového dotykového panelu. Popravdě v praxi je nové ovládání velmi intuitivní, a i když bude některým uživatelům patrně chybět čtečka otisků prstů, rychle si na nová gesta zvyknou. Na domovskou obrazovku se vrátí tahem od spodní strany směrem ke středu. Když uživatel podrží prst po tažení trochu déle, vyvolá tak přehled spuštěných aplikací. Z horního pravého rohu je pak například možné spustit rychlá nastavení, z levého zase uzamknout dotykový displej.

A co chybějící čtečka otisků prstů? Apple ji nahradil technologií Face ID a tvrdí, že je bezpečnější než ověřování pomocí čtečky otisků prstů, byť to řada Youtuberů již vyvrátila – například identická dvojčata si telefon odemknou navzájem. Face ID používá TrueDepth kameru a dá se snadno nastavit. Promítá a analyzuje více než 30 000 neviditelných bodů, ze kterých sestavuje přesnou hloubkovou mapu tvého obličeje.

Ale zpět k samotné dotykové ploše. Jde o OLED panel s úhlopříčkou 5,8 palce a rozlišením 2436 × 1125 při 458 pixelech na palec. To je mimochodem opět nejvíce v celé historii jablečných smartphonů.

Zajímavé je také to, že tento OLED panel nabízí technologii HDR (High Dynamic Range). Ta bývá často lákadlem prémiových televizorů, které dokážou pracovat s vysokým kontrastem a maximálním jasem. Nečiní jim tedy problém zobrazit graficky náročné scény, ve kterých se prolíná velmi světlé a velmi tmavé pozadí. A nově to umí také smartphone od Applu.

Vlastnosti OLED panelu jsou bez nadsázky dech beroucí, zobrazené fotografie působí až neskutečně realisticky. Retina displeje vždy patřily k tomu nejlepšímu na trhu, ale s touto technologií posouvá americký počítačový gigant laťku opět citelně směrem vzhůru.

Kvalitu zobrazení si uvědomíte především ve chvíli, kdy zobrazíte nějaké dynamicky náročnější scény. Například na snímcích níže jsme vyfotili na úplně černém pozadí světlý obličej robota (schválně, kdo uhádne, z jakého filmu). A výsledek je fantastický, černá je neskutečně temná a prakticky nikde neprosvítá, což se o celé řadě konkurenčních přístrojů říci rozhodně nedá.

Dotyková plocha patří na samotnou špičku potravního řetězce i díky bezchybným pozorovacím úhlům. Zkrátka tomuto displeji nemůžeme vytknout vůbec nic.

Přímý pohled na displej

Postranní pozorovací úhly

Postranní pozorovací úhly

Postranní pozorovací úhly

Postranní pozorovací úhly

Přímý pohled na displej

Postranní pozorovací úhly

Postranní pozorovací úhly

Postranní pozorovací úhly

Postranní pozorovací úhly

 

Výkon pod taktovkou iOS
Už při oficiálním představení se zástupci společnosti Apple nechali slyšet, že iPhone X má představovat to nejlepší z nabídky tohoto podniku. Není tak velkým překvapením, že to platí také v otázce výkonu.

Pracovní tempo u tohoto stroje udává čip Apple A11 Bionic. Jádra čipu A11 Bionic jsou rozdělena do dvou skupin, obě jsou přitom výkonnější než předchůdce. Čtyři úsporná jádra jsou až o 70 procent rychlejší než A10 Fusion. A dvě výkonnostní jádra jsou až o 25 procent rychlejší. Integrované grafické jádro je výkonnější v porovnání s předchůdcem až o 30 procent.

Mělo by jít o totožný čip, jaký tepe i v osmičkách, přesto je Xko podle hodnocení AnTuTu výkonnější – hlavní hrdina dnešní recenze získal skóre 224 713 bodů, zatímco při testování menší osmičky jsme naměřili 211 154 bodů. Rozdíl je dán patrně tím, že iPhone X má více operační paměti (3 GB místo 2 GB). Pro úplnost dodejme, že kapacita úložného prostoru činí 64 GB.

Hodnocení AnTuTu

 

Xko pracuje stejně jako všechny další iPhony pod taktovkou operačního systému iOS. Tato platforma je hardwarově méně náročná než konkurenční Android, což se pozitivně projevuje na svižné odezvě testovaného kousku. Právě proto nemusí Apple nabízet u svých smartphonů tolik operační paměti jako konkurence.

Také tvůrci aplikací a her odlaďují svůj software přímo pro konkrétní zařízení, podobně jako je tomu u herních konzolí. Nemusí tak odlaďovat vše pro několik různých procesorů a řešit, jestli výkonnostně stačí nebo ne. I díky tomu prakticky nenarazíte na aplikaci nebo hru, která by nefungovala korektně.

Konkrétně je iPhone X vybaven iOS ve verzi 11. Ta se svým vzhledem velmi podobá předchozí generaci, přibyla však celá řada užitečných funkcí. Prohlédnout si je můžete v našem dřívějším článku.

Uzamčená obrazovka; Úvodní obrazovka s aplikacemi

Spuštěné aplikace; Panely s užitečnými informacemi a funkcemi

Rychlé nastavení a detailní nastavení

Kalendář; Sledování aktivity

Prostředí fotoaparátu; Galerie

Telefon a SMS zprávy s klávesnicí na výšku

Klávesnice na šířku

Vědecký kalkulátor

 

Kvalita zvuku a fotoaparátu
Pro přehrávání hudby i filmů je iPhone X vybaven vestavěnými stereofonními reproduktory. Ty jsou umístěny ve spodní části, a tak je při sledování videa na šířku potřeba dávat pozor na to, abyste je rukou nezakryli.

Kvalita reprodukce je spíše průměrná, alespoň pokud se bavíme o kategorii prémiových smartphonů. Reprodukce je plochá, zvýrazněny jsou středy a výšky, naopak basy jsou o něco slabší. Nicméně pro sledování videí je reprodukce dostačující, hudební nadšence však uspokojí méně. To je ale v dnešní době problém prakticky všech chytrých telefonů.

Lepšího zvuku lze dosáhnout pochopitelně po připojení externích reproduktorů. Klasický sluchátkový konektor jack 3,5 mm ale chybí, nahrazuje jej stejně jako u letošní i loňské generace iPhonů standard Lightning, prostřednictvím kterého se přístroj mimochodem také nabíjí. V balení se nachází potřebná redukce.

A dodávaná sluchátka jsou již standardu Lightning. Tyto špunty navíc nehrají vůbec špatně. Nabízí vyrovnaný zvuk ve všech pásmech. Díky tomu tento model dokáže věrněji reprodukovat originál skladby, a to prakticky u jakéhokoliv stylu. Snad jen utlumení okolních ruchů mohlo být vyřešeno o něco lépe.

Detailní pohled na stereofonní reproduktory na spodní straně

Dodávaná sluchátka nehrají vůbec špatně

Detailní pohled na jedno ze sluchátek

Na sluchátkách je i jednoduchý dálkový ovladač

 

A nyní se dostáváme k další části recenze – hodnocení kvality fotoaparátů. Už při testech iPhonu 8 jsme velmi chválili kvalitu fotoaparátu, Xko se navíc chlubí pokročilejším hlavním fotoaparátem s duální optikou.

V podstatě tak máte dva fotoaparáty v jednom těle telefonu. Senzor s rozlišením 12 MPx je totiž napojen na širokoúhlý objektiv a teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem. Uživatel mezi oběma může dle libosti přepínat.

Širokoúhlý objektiv vyniká světelností ƒ/1,8 a teleobjektiv má světelnost ƒ/2,4. A mimochodem v horších světelných podmínkách jde tento rozdíl znát, širokoúhlý objektiv dosahuje lepších výsledků, jak si ukážeme níže. Součástí duálního objektivu je také čtyřdiodový TrueTone blesk a dvojitá optická stabilizace obrazu.

Na zadní straně telefonu nalezneme duální fotoaparát

Detailní pohled na přední fotoaparát

 

Hlavní fotoaparát poskytuje vylepšený portrétní režim a portrétní nasvícení, takže se stanete mistry portrétní fotografie. Duální fotoaparát využívá inteligentní obrazový signálový procesor (ISP), který rozpoznává obsah scény a optimalizuje snímky ještě před jejich pořízením. Podle výrobce podporuje vyspělé zpracovávání pixelů, široký barevný rozsah, rychlejší automatické zaostřování a lepší HDR.

Vedle klasických momentek umožňuje zachytit také živé fotografie, Ultra HD 4K videa, zpomalené slo-mo video 1080p s rychlostí 240 fps a mimo jiné nabízí funkce jako jsou Panorama, kontrola expozice, rychlé snímání, nebo časosběrné video.

Výrobce zapracoval také na přední kameře, která nově nabízí rozpoznání vaší tváře. Řeč je o funkci Face ID, kterou jsme si popsali již výše. Přední kamera nabízí rozlišení sedm megapixelů a je napojena na objektiv se světelností f/2.2. Nová kamera je navíc vybavena portrétní režimem, portrétním nasvícením a technologií Animoji, která vytvoří vaše vlastní 3D animované smajlíky pomocí 3D kamery.

Kvalita snímků i pořízených videí je velmi slušná, a to i za horších světelných podmínek. Posoudit ji můžete sami díky následujícím momentkám:

 

>> Optický zoom v akci <<

Foceno širokoúhlým objektivem (originál zde)

Foceno teleobjektivem (originál zde)

Foceno širokoúhlým objektivem (originál zde)

Foceno teleobjektivem (originál zde)

Foceno širokoúhlým objektivem (originál zde)

Foceno teleobjektivem (originál zde)

 

>> Další ukázkové snímky <<

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Ukázkový snímek z předního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Ukázková videa <<

 

 

Ukázkové video ze dne

 

 

Ukázkové video ze dne

 

 

Ukázkové video z interiéru

 

 

Ukázkové video z noci

 

Výdrž baterie a možnosti nabíjení
Nový iPhone X konečně už od majitelů přístrojů s Androidem nebude sklízet posměch za to, že nenabízí bezdrátové nabíjení tak jako předchozí generace přístrojů s logem nakousnutého jablka. Americký počítačový gigant jej totiž konečně po několika letech čekání integroval. Součástí balení je nicméně pouze USB nabíječka.

Výdrž iPhonu X je velmi podobná jako u iPhonu 8 Plus. V praxi tak budete hledat nabíječku při běžném používání až druhý den odpoledne. Pokud však budete využívat výkon jablečného smartphonu častěji, výdrž se logicky citelně zkrátí. I tak lze ale počítat s tím, že bez elektrické zásuvky se obejdete bez problémů od rána až do noci.

Samozřejmě v extrémních případech, kdy budete nepřetržitě hrát hry nebo sledovat videa, zvládnete napevno zabudovaný akumulátor vyždímat doslova za pár hodin – odhadem zhruba za pět.

Tato nabíječka je součástí balení

 

Klady a zápory
+ velmi povedený design, především díky tenkému rámečku okolo displeje

+ nejlepší displej na trhu

+ rychlá odezva systému

+ slušná výdrž baterie

+ kvalita fotoaparátů

 

 

– vysoká pořizovací cena

– nemá čtečku otisků prstů

– nemá klasický sluchátkový konektor (jack 3,5 mm)

 

Apple iPhone X

 

Závěrečné hodnocení
Většina z nás v redakci je skalními fanoušky Androidu, přesto musíme konstatovat, že iPhone X se skutečně povedl. Nabízí vytříbený design, špičkový výkon, bezkonkurenční displej, kvalitní fotoaparáty a v neposlední řadě také slušnou výdrž baterie. Apple má tentokrát pravdu – jde o nejlepší iPhone v celé historii. Chyby se samozřejmě také najdou, ale většina fanoušků jablečných výrobků nad nimi stejně mávne rukou.